Moje bezpieczne województwo

Lekcja 4. Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Jest to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Podczas konsultacji społecznych obywatele wskazywali na swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa. W wyniku tych spotkań powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Zapewnia ona mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki temu narzędziu mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.

Jakie zagrożenia są najczęściej zgłaszane? 

  • nieprawidłowe parkowanie, 
  • przekraczanie dozwolonej prędkości, 
  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, 
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa, 
  • używanie środków odurzających 
  • zła organizacja ruchu drogowego. 

Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. To swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. 

ZOBACZ Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile”, także poprzez wpisanie adresu: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

ZAPAMIĘTAJ! Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Pytania i wątpliwości związane z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy kierować na adres: kmzb@policja.gov.pl

Czemu służy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. 

Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.

Źródła informacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  • informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie: bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.; w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
  • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie zachodniopomorskim

Od początku funkcjonowania KMZB na terenie województwa zachodniopomorskiego odnotowano ponad 60 479 zgłoszeń. Do najczęściej zaznaczanych zagrożeń przez mieszkańców naszego regionu należą: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa.

Mieszkańcy regionu chętnie z niej korzystają nanosząc na mapę nowo występujące zagrożenia, które następnie są weryfikowane przez funkcjonariuszy Policji. To właśnie m.in. policjanci służby prewencyjnej (dzielnicowi, policjanci komórek patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego), którzy na co dzień mają najczęstszy kontakt z ludźmi, kształtują poczucie bezpieczeństwa i społeczną ocenę działań Policji.

Od początku funkcjonowania KMZB w Szczecinie, umieszczonych na niej zostało ponad 17 tys. zagrożeń, 

  • nieprawidłowe parkowanie – 40% zagrożeń
  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 23% zagrożeń
  • przekraczanie dozwolonej prędkości – blisko 10% zagrożeń

Przez cały 2020 rok odnotowano na elektronicznej mapie Koszalina 1446 sygnałów o miejscach, w których dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. To aż o 363 więcej niż w poprzednim roku. Niewątpliwie wpływ na to miało rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19, wymuszającej ograniczenie osobistych kontaktów społeczeństwa z policją.


ZAPAMIĘTAJ! Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.

Przejdź do kolejnego rozdziału

Epidemiologiczne zagrożenie dla regionu 20min

lub

Rozpocznij test arrow right icon