Profilaktyka i skuteczne zapobieganie szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych w życiu codziennym
Lekcja 1. Choroby zakaźne – jak się przed nimi uchronić
Wirusowe zapalenie wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby jest zapaleniem wątroby wywoływanym przez infekcję wirusową. Istnieje pięć głównych wirusów zapalenia wątroby powodujących ostrą i / lub przewlekłą infekcję, określanych jako typy A, B, C, D i E. W szczególności typy B i C prowadzą do chorób przewlekłych u setek milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że w Europejskim Regionie WHO około 15 milionów ludzi żyje z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B, a około 14 milionów jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Ponieważ choroba często przebiega bezobjawowo i nie jest leczona, przewlekłe zapalenie wątroby jest główną przyczyną marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i E są zwykle spowodowane spożyciem skażonej żywności lub wody, podczas gdy wirusowe zapalenie wątroby typu B, C i D zwykle występuje w wyniku kontaktu krwi z zakażonymi płynami ustrojowymi (np. W wyniku transfuzji krwi lub inwazyjnych procedur medycznych z użyciem skażonego sprzętu) . Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C może być również przenoszone drogą płciową, chociaż jest to mniej powszechne w przypadku zapalenia wątroby typu C.
Objawy obejmują żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu), ciemny mocz, skrajne zmęczenie, nudności, wymioty i ból brzucha. W większości przypadków zakażenia wirusem zapalenia wątroby pozostają jednak bezobjawowe i trudno je wykryć bez odpowiednich badań.
HAV
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), wywoływane przez wirus HAV, potocznie nazywane jest „żółtaczką pokarmową”. Okres wylęgania choroby wynosi przeciętnie 30 dni. WZW A zaczyna się nagle, a jego przebieg zależy od wieku chorego (łagodniej przebiega u dzieci). U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą m.in. gorączka, brak apetytu, nudności czy wymioty. Żółtaczka utrzymuje się od 1 do kilku tygodni. U dzieci ponad 90% przypadków zakażenia tym wirusem przebiega bezobjawowo, bez żółtaczki.
Co może doprowadzić do zachorowania? Głównie spożycie zakażonej żywności i wody oraz bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Podstawowe metody zapobiegania to:
- mycie rąk po skorzystaniu z toalety;
- mycie żywności przed spożyciem;
- mycie rąk przed przygotowywaniem posiłków i przed jedzeniem;
- szczepienie osób wyjeżdżających do krajów o wysokim stopniu zachorowalności na WZW A;
- szczepienie osób zatrudnionych przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi;
- szczepienie dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, bywa nazywane „chorobą brudnych rąk”. Przekreślmy to określenie raz na zawsze. Wystarczy przecież wcielić bardzo prostą myśl: mycie rąk = życie w zdrowiu.

HBV
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV przenosi się np. przez krew i inne płyny ustrojowe z organizmu matki do dziecka podczas ciąży lub przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną krwią, kontakty seksualne bez zabezpieczenia, wprowadzanie dożylne lekarstw przez niesterylną igłę. Wirus HBV jest aż 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.
Objawy:
Po ok. 9-12 tygodniach (max. po 150 dniach) od zakażenia u 40-50% zakażonych występują objawy ostrego zapalenia wątroby - podwyższenie temperatury ciała, utrata łaknienia, nudności, wymioty, bóle w prawym podżebrzu, ogólne osłabienie, wyraźne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ciemne zabarwienie moczu i u części chorych żółtaczka. Objawy częściej występują u dorosłych, mogą być poprzedzone objawami prodromalnymi (dyspeptycznymi, rzadziej grypopodobnymi), u dzieci częściej występują objawy pozawątrobowe. W rzadkich przypadkach ostre WZW B może przebiegać w postaci piorunującej, o wysokiej śmiertelności. Przejście choroby w postać przewlekłą jest zależne od wieku – ponad 95% osób zakażonych w wieku dorosłym samoistnie zwalcza chorobę, u dzieci – ok.90% zakażeń okołoporodowych i 30%-50% zakażeń nabytych do 6 r.ż. przechodzi w postać przewlekłą. U 20-30% osób z przewlekłym WZW B dochodzi do rozwoju marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby.
WZW B to poważny problem globalny - ponad 2 miliardy ludzi na świecie (1 na 3 osoby) są zainfekowane wirusem HBV. Pomimo istnienia szczepionki, aż ok. 300-400 mln osób cierpi na przewlekłe WZW B, które, ponieważ przebiega praktycznie bezobjawowo, wykrywane jest tylko na podstawie testu krwi. WZW B to 10-ta na liście chorób wywołujących najwięcej zgonów na całym świecie. W ciągu roku z powodu zakażenia HBV umiera prawie 1,2 mln osób. Przewlekłe WZW B jest przyczyną ok. 80% przypadków raka wątroby.
Polska należy obecnie do krajów o niskiej częstotliwości występowania zakażenia HBV. Po wprowadzeniu szczepień i upowszechnieniu sprzętu jednorazowego użytku nastąpił znaczący spadek świeżych zakażeń. Współczynnik zapadalności na WZW typu B w latach 80 wynosił 42-45/ 100 tys. mieszkańców, pod koniec lat 90 spadł do 12,5 /100 tys., w 2004 roku wynosił 3,86/100 tys. mieszkańców.
Wg danych PZH i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii z 2004 roku nosicielstwo wirusa w populacji polskiej wynosiło 1,5%. Aktualnie w Polsce szacuje się liczbę przewlekle zakażonych HBV na około 1% populacji. Zapadalność jest zbliżona do niektórych krajów zachodnioeuropejskich. Ponad 90% wykrywanych zachorowań stanowią zachorowania na przewlekłe WZW B.
Zapobieganie:
- Szczepionka przeciw WZW typu B jest podstawą profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu B. W Polsce prowadzi się obowiązkowe szczepienia noworodków (od 1996 r.) oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie – wykonujących zawód medyczny, uczniów szkół medycznych i studentów uczelni medycznych , osób ze styczności z zakażonymi HBV oraz osób zakażonych wirusem HCV.
- W krwiodawstwie prowadzi się obowiązkowe badania przesiewowe dawców i kandydatów na dawców– osoby zakażone HBV są dyskwalifikowane.
- Zasadnicze znaczenie ma aseptyczne postępowanie personelu w zakładach ochrony zdrowia, utrzymywanie dobrego stanu sanitarnego, odpowiednia ilość sprzętu jednorazowego użytku oraz właściwa sterylizacja sprzętu wielokrotnego użytku.
- Stosowanie prezerwatywy chroni przed zakażeniem poprzez kontakty seksualne.

HCV
Do zakażenia wirusem HCV może dojść wszędzie tam, gdzie wykonywane są zabiegi związane z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych, jeżeli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom. Miejscami, w których może dojść do zakażania są placówki medyczne oraz gabinety kosmetyczne, studia tatuażu i salony fryzjerskie. Poniżej przedstawiono przykładowe sytuacje, w których może dojść do zakażenia.
W placówkach medycznych podczas: wykonywania zastrzyków dożylnych i domięśniowych, zabiegów endoskopowych np. gastroskopia, bronchoskopia, wykonywania hemodializy, zabiegów stomatologicznych.
W placówkach kosmetycznych podczas: zabiegów kosmetycznych, np. manicure, pedicure, zabiegów medycyny estetycznej, np. likwidacji zmarszczek (botulina, kwas hialuronowy), mezoterapii, zabiegów piercingu i tatuażu, usług golenia.
Zakażenie to częściej występuje w grupie osób przyjmujących narkotyki drogą dożylną. Rzadsze, w stosunku do okresu sprzed 10-20 lat, są zakażenia szpitalne spowodowane niewłaściwą sterylizacją sprzętu wielokrotnego użytku (endoskopie). Ryzyko transmisji zakażenia w czasie porodu z matki zakażonej na dziecko jest niewielkie i wynosi około 5%. Ryzyko to zwiększa się, jeżeli poziom wirusa we krwi matki jest wysoki – w takich sytuacjach są wskazania do rozwiązania na drodze cięcia cesarskiego.
Natomiast wzrastająca liczba inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, związanych z naruszeniem ciągłości skóry – np. wstrzykiwanie botoksu i kwasu hialuronowego, tatuaże, pedicure i manicure, może stanowić zwiększone ryzyko zakażenia.
Przetoczenie krwi lub preparatów krwiopochodnych nie stanowi ryzyka zakażenia HCV. Każda jednostka krwi jest badana na obecność RNA HCV, bardzo czułymi testami.

Jak należy się zachować w przypadku możliwości zakażenia?
W sytuacji, gdy doszło do kontaktu z materiałem potencjalnie zakaźnym (krew), w wyniku uszkodzenia skóry (zakłucie, skaleczenie) należy:
- Przemyć okolicę rany pod bieżącą wodą, do mycia można użyć mydła.
- Zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem.
- Zgłosić się do Poradni Chorób Zakaźnych lub Szpitala Zakaźnego w celu wykonania badań i kwalifikacji do profilaktyki poekspozycyjnej. Nie należy tamować wypływu krwi ani jej wyciskać.
Zapobieganie:
- Bezpieczne praktyki wstrzyknięć, eliminujące niepotrzebne i niebezpieczne zastrzyki; np. nie pożyczaj nikomu swojego glukometru, nakłuwacza.
- Bezpieczne praktyki seksualne, w tym minimalizacja liczby partnerów i stosowanie barier ochronnych (prezerwatyw), chociaż zakażenie drogą kontaktów płciowych przy jednym partnerze jest bardzo rzadkie i w związku z tym nie ma wskazań do stosowania prezerwatywy lub innych metod zapobiegania. Ryzyko zakażenia tą drogą wzrasta i stosowanie prezerwatyw jest wskazane przy częstej zmianie partnerów oraz w trakcie stosunków seksualnych, podczas których dochodzi do krwawienia.
- Ryzyko zakażenia członków rodziny jest oceniane jako minimalne, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny (np. własne nożyki do golenia, szczoteczka do zębów).

Testy HCV można wykonać w każdy poniedziałek, wtorek, środę i czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie (na co dzień funkcjonuje w tej lokalizacji Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych i Poradnia Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie). Wykonanie testu zajmuje chwilę, a wyniki odczytuje się w ciągu 15 minut. Test wskazuje lub nie obecność przeciwciał anty HCV. Uzyskując wynik dodatni pacjent ma możliwość podjęcia dalszej diagnostyki i leczenia. Obecnie stosowane leki dają bardzo wysoką skuteczność wyleczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Fanpage „HCV Jestem świadom” to kampania społeczna prowadzona przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Celem fanpage jest podniesienie poziomu wiedzy w społeczeństwie i wykształcenie postawy czynnej, polegającej m. in. na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV po to, by przerwać łańcuch zakażeń.
Odra i różyczka
Odra to wysoce zakaźny wirus i na całym świecie jedna z głównych przyczyn śmiertelności w dzieciństwie. Jest przenoszona z człowieka na człowieka przez kropelki, gdy zarażeni ludzie kichają lub kaszlą. Początkowe objawy pojawiają się zwykle 10–12 dni po zakażeniu i obejmują wysoką gorączkę, katar, przekrwione oczy i małe białe plamki po wewnętrznej stronie ust. Kilka dni później na twarzy i szyi pojawia się wysypka, która stopniowo rozprzestrzenia się w dół. Najpoważniejsze powikłania odry obejmują między innymi ślepotę, zapalenie mózgu (zakażenie powodujące obrzęk mózgu), ciężką biegunkę i zapalenie płuc. Szacuje się, że na całym świecie w 2018 roku na odrę zmarło około 140 000 osób.
Różyczka jest zwykle łagodna, gdy występuje w dzieciństwie i okresie dojrzewania, ale często może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych komplikacji dla płodu, gdy nieszczepiona kobieta zostanie zarażona we wczesnej ciąży. Infekcja w czasie ciąży może skutkować poronieniem lub wadami wrodzonymi u nienarodzonego dziecka, w tym niedosłuchem, wadami wzroku i serca oraz innymi niepełnosprawnościami trwającymi całe życie, takimi jak autyzm, cukrzyca i dysfunkcja tarczycy. Różyczka przenoszona jest w postaci unoszących się w powietrzu kropelek z nosa, ust lub gardła zakażonych osób.
Infekcjom odry i różyczki można zapobiec poprzez szczepienia. Wszystkie kraje Europejskiego Regionu WHO włączyły wysoce skuteczne i bezpieczne szczepionki zawierające wirusy odry i różyczki do swoich rutynowych programów szczepień. Mimo to, ze względu na utrzymujące się luki w zakresie szczepień (ruchy antyszczepionkowe), epidemie odry i różyczki nadal się pojawiają.

Choroby przenoszone drogą płciową
Choroby przenoszone drogą płciową rozprzestrzeniają się głównie poprzez kontakty seksualne. Istnieje ponad 30 różnych bakterii, wirusów i pasożytów przenoszonych drogą płciową. Kilka chorób przenoszonych drogą płciową, w szczególności HIV i kiła, może być przenoszonych przez produkty krwiopochodne i transfer tkanek oraz z matki na dziecko w czasie ciąży i porodu.
Objawy mogą być nieobecne, łagodne i przemijające lub (jak w przypadku rzeżączki, wrzodu miękkiego, wirusa opryszczki pospolitej) ostre. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową może mieć poważne długoterminowe konsekwencje. U dorosłych chlamydia i rzeżączka mogą prowadzić do powikłań, takich jak bezpłodność, choroby przewlekłe i potencjalnie śmiertelna ciąża pozamaciczna. Chlamydia, rzeżączka i kiła mogą powodować poważne i często zagrażające życiu stany u płodów i noworodków, takie jak wrodzona kiła, zapalenie płuc i niska waga urodzeniowa. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest udowodnionym warunkiem wstępnym rozwoju raka szyjki macicy, który jest drugą najczęstszą przyczyną umieralności kobiet na raka na świecie.
Niektóre z najczęstszych patogenów przenoszonych drogą płciową można podzielić na bakterie, wirusy i pasożyty.
Powszechne bakterie:
- Neisseria gonorrhoeae (powoduje rzeżączkę lub zakażenie gonokokami)
- Chlamydia trachomatis (powoduje infekcje chlamydiami)
- Treponema pallidum (powoduje kiłę)
- Haemophilus ducreyi (powoduje wrzodowce)
- Klebsiella granulomatis (wcześniej znana jako Calymmatobacterium granulomatis, powoduje ziarniniak pachwinowy)
Powszechne wirusy:
- HIV (powoduje AIDS)
- Wirus opryszczki pospolitej typu 2 (powoduje opryszczkę narządów płciowych)
- Wirus brodawczaka ludzkiego (powoduje brodawki narządów płciowych i niektóre podtypy prowadzą do raka szyjki macicy u kobiet)
- Wirus zapalenia wątroby typu B (powoduje zapalenie wątroby i przewlekłe przypadki mogą prowadzić do raka wątroby)
- Cytomegalowirus (powoduje zapalenie wielu narządów, w tym mózgu, oka i jelit)
Pasożyty:
- Trichomonas vaginalis (powoduje rzęsistkowicę pochwy)
- Candida albicans – grzyb z rzędu drożdżaków (powoduje zapalenie sromu i pochwy u kobiet oraz zapalenie żołędzi prącia i napletka u mężczyzn)
- Ograniczenie ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową polega na powstrzymaniu się od korzystania z usług płatnego seksu, unikaniu przygodnych kontaktów seksualnych oraz konsekwentnym stosowaniu prezerwatyw.
HIV/AIDS
W 2017 r. prawie 160 000 osób zostało zdiagnozowanych z HIV w Europejskim Regionie WHO, co oznacza kolejny rok alarmujących wskaźników HIV w regionie. Jednak tempo wzrostu spada w porównaniu z poprzednimi latami.
Kontynuując trend utrzymujący się od dekady, większość (82%; ponad 130 000) nowo zdiagnozowanych w 2017 roku osób pochodziła ze wschodniej części Europy - najwięcej w historii. Z pozostałych rozpoznań 14% stwierdzono z części zachodniej, a 4% z części centralnej. Jednocześnie kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE / EOG) odnotowały spadek wskaźników nowych rozpoznań, głównie spowodowany 20% spadkiem od 2015 r. wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.
Liczby te odpowiadają szacunkowo 2,3 miliona ludzi żyjących obecnie z HIV w regionie, wśród których szacuje się, że 1 na 5 nie jest świadomy zakażenia. Nieco ponad połowa osób zdiagnozowanych w regionie jest diagnozowana na późnym etapie zakażenia.
Kraje regionu poczyniły postępy w zapewnianiu powszechnego dostępu do profilaktyki HIV, testów, leczenia, opieki i wsparcia. Niniejsza praca ma na celu osiągnięcie tak zwanych celów 90–90–90: 90% osób żyjących z HIV zna swój status HIV, 90% osób, u których zdiagnozowano HIV, jest leczonych, a 90% osób leczonych osiąga supresję (potocznie tłumienie) wirusa.
HIV/AIDS
Status HIV i późna diagnoza
Ze względu na niewystarczający poziom dostępu do dobrowolnych testów na obecność wirusa HIV i powolne rozpowszechnianie się w wielu krajach - szczególnie wśród kluczowych populacji o podwyższonym ryzyku zakażenia wirusem HIV - wiele osób żyjących z HIV w Regionie (Europa) pozostaje niezdiagnozowanych. W konsekwencji osoby te nie otrzymują ratującego życie leczenia przeciwretrowirusowego (ART), którego potrzebują do stłumienia wirusa na tyle, aby zapobiec dalszemu przenoszeniu.
Połowa (53%) osób, u których zdiagnozowano HIV w regionie, jest diagnozowana na późnym etapie zakażenia (liczba komórek CD4 poniżej 350 na mm3 krwi), a jedna trzecia (32%) na zaawansowanym etapie (CD4 <200 / mm3). Liczba komórek CD4 jest miarą funkcjonowania układu odpornościowego człowieka.
Szacuje się, że jedna piąta osób żyjących z HIV w regionie nie jest świadoma swojego zakażenia. Odsetek ten jest wyższy w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej (EECA), gdzie ponad jedna czwarta osób żyjących z HIV nie została jeszcze zdiagnozowana.
HIV/AIDS
Późne rozpoczęcie leczenia
Aby leczenie HIV było skuteczne, należy je rozpocząć jak najszybciej po dodatnim rozpoznaniu HIV. WHO zaleca rozpoczęcie ART u wszystkich osób żyjących z HIV, niezależnie od liczby komórek CD4.
Niestety, wiele osób żyjących z HIV w Regionie zbyt późno rozpoczyna leczenie i ma objawy rozległego uszkodzenia układu odpornościowego w momencie rozpoczęcia ART. Prowadzi to do nadmiernej zachorowalności i śmiertelności, w tym AIDS i gruźlicy (TB). TB jest głównym zabójcą osób z AIDS w regionie.
Opóźnione rozpoczęcie leczenia może również prowadzić do rozprzestrzeniania się zakażenia HIV na inne osoby, ponieważ wirus nie jest tłumiony i nadal może być przenoszony. Szacuje się, że do końca 2017 r. Około 66% osób ze zdiagnozowanym wirusem HIV otrzymywało leczenie (50% w EECA) (drugi cel 90–90–90). Spośród osób leczonych 84% miało zahamowane miano wirusa (trzeci cel 90–90–90).
HIV/AIDS
Dostęp do leczenia HIV jest niski w wielu krajach, zwłaszcza we wschodniej części Europy. W rezultacie na tym obszarze zbyt wiele osób zapada na AIDS i umiera z przyczyn związanych z AIDS. Niski dostęp do leczenia i opieki, strach przed dyskryminacją i stygmatyzacja łącznie zmniejszają motywację do wykonania testu na obecność wirusa HIV. W EECA tylko 36% wszystkich ludzi żyjących z HIV (zdiagnozowanych i niezdiagnozowanych) otrzymywało ART pod koniec 2017 roku.
Koinfekcja gruźlicą
Gruźlica pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród osób żyjących z HIV i chorych na AIDS. Ryzyko zachorowania na gruźlicę jest znacznie większe w przypadku osób żyjących z HIV, zwłaszcza jeśli zakażenie HIV nie jest leczone. W ciągu ostatniej dekady odsetek zachorowań na gruźlicę zakażonych współistniejącym wirusem HIV wzrósł 4-krotnie, z 3% do 12%.
Zakażeniom sprzyjają sytuacje ryzykowne podczas, których dochodzi do kontaktu uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z płynami ustrojowymi przenoszącymi wirusa.

HIV/AIDS
Pamiętaj:
- istnieją tylko 3 drogi przenoszenia HIV: poprzez kontakty seksualne, poprzez zakażoną HIV krew, i z zakażonej HIV matki na jej dziecko,
- HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności więc nie zarazisz się nim od psów, kotów lub innych zwierząt,
- komary nie przenoszą HIV,
- mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV nie stwarza ryzyka przeniesienia zakażenia, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad higieny,
- nie ma ryzyka zakażenia HIV przy korzystaniu ze wspólnych naczyń, wspólnej łazienki czy ubikacji, podczas pływania w basenie itp.,
- każdego roku w Polsce wykrywa się ponad 800 zakażeń HIV,
- na świecie każdego dnia zakaża się około 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS,
- codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV ( w większości są to osoby młode),
- problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, wykształcenie, wykonywany zawód czy orientację seksualną, a przed zakażeniem chroni znajomość dróg zakażenia i stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia,
- HIV nie przenosi się przez pocałunek, ślina nie jest materiałem zakaźnym,
- prezerwatywa dobrej jakości, właściwie założona, używana od początku do końca kontaktu seksualnego zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
- wczesne wykrycie zakażenia HIV i właściwe stosowanie leków ARV pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej HIV aż do późnej starości i naturalnej śmierci,
- HIV poza organizmem szybko ginie, niszczą go wszelkie środki dezynfekcyjne, także woda z mydłem,
- osoby zakażone HIV mogą mieć zdrowe dzieci, pod warunkiem, że wiedzą o swoim zakażeniu i pozostają pod opieką specjalisty, szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynoszą ponad 99%,
- średnio przez 8-10 lat można żyć z HIV bez żadnych objawów wskazujących na zakażenie,
- nie ma szczepionki przeciw HIV,
- jedyną profilaktyką jest unikanie zachowań ryzykownych oraz seks zabezpieczony prezerwatywą, pigułka antykoncepcyjna nie chroni przed HIV i infekcjami przenoszonymi drogą płciową,
- osoba zakażona HIV ma obowiązek poinformowania o swoim zakażeniu wyłącznie partnera seksualnego/partnerów seksualnych,
- miałeś ryzykowny kontakt seksualny, nie zwlekaj! Wykonaj jak najszybciej badanie w PKD (Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym)
HIV/AIDS
Szczecin
Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny funkcjonuje w budynku przy ul. Broniewskiego 12, w którym działa Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych oraz Poradnia Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.
Można tu wykonać bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV i HCV w każdy poniedziałek, wtorek, środę i czwartek w godz.: 15:00 – 18:00.
Koszalin
PKD przy SP ZOZ MSW
III piętro vis a vis laboratorium ul. Szpitalna 2; 75-720 Koszalin
UWAGA! Od dnia 6 maja 2020 roku dyżury będą odbywały się w każdą środę w godzinach 13:00 – 18:00. W soboty aż do odwołania PKD będzie nieczynne.
Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS powstało Krajowe Centrum do Spraw AIDS będące Koordynatorem realizacji Programu (jednostka podległa i nadzorowana przez ministra właściwego do spraw zdrowia).
Więcej informacji na stronie https://aids.gov.pl/
Gruźlica
Gruźlica (TB) to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się, gdy osoba wdycha bakterie wydychane przez osobę zakażoną. Gruźlicę wywołuje głównie Mycobacterium tuberculosis . Około jedna trzecia światowej populacji jest zakażona utajoną postacią choroby, a jedna dziesiąta zakażonych osób choruje na aktywną gruźlicę w ciągu swojego życia. Jeden nie leczony chory prątkujący zakaża w ciągu roku średnio od 10 do 15 osób. Objawy różnią się w zależności od obszaru zakażonego ciała. W przypadku gruźlicy płuc częstymi objawami są kaszel z wydzielaniem plwociny (czasami z krwią), duszność i ból w klatce piersiowej. Prawidłowo zdiagnozowaną i leczoną gruźlicę można wyleczyć za pomocą sześciomiesięcznej antybiotykoterapii.
Gruźlica klasyfikowana jest jako choroba społeczna, a więc związana z warunkami bytowania: życia (mieszkanie, odżywienie), pracy i wypoczynku. Przyczyną rozwoju choroby u zakażonego, jest osłabienie sił obronnych organizmu. Najczęstszymi czynnikami zewnętrznymi osłabiającymi organizm ludzki są: niedożywienie oraz złe warunki mieszkaniowe.
Do czynników wewnętrznych sprzyjających zachorowaniu na gruźlicę należą: zakażenie HIV, cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, schyłkowa niewydolność nerek, leczenie immunosupresyjne np. w stanach po transplantacji, pylica płuc, leczenie sterydami przez okres dłuższy niż 3 tygodnie w dawce powyżej 15mg/dobę, szybka utrata masy ciała.
Gruźlica wielolekooporna (MDR-TB) jest oporna na 2 z najsilniejszych leków przeciw gruźlicy. Wynika to z nieodpowiedniego leczenia gruźlicy lub złej kontroli zakażeń przenoszonych drogą powietrzną w placówkach służby zdrowia i zborach. Leczenie MDR-TB jest nie tylko droższe, ale wymaga również około 2 lat leczenia. Gruźlica ekstensywnie lekooporna (XDR-TB) jest oporna na główne leki pierwszego i drugiego rzutu, a zatem ma bardzo ograniczone szanse wyleczenia.
Gruźlica
Obciążenie gruźlicą w Europie należy do najniższych na świecie, ale liczba nowych przypadków gruźlicy wielolekoopornej (MDR-TB) jest najwyższa. Region Europejski WHO osiągnął Milenijny Cel Rozwoju, jakim jest odwrócenie zachorowalności na gruźlicę do 2015 r. W ciągu ostatnich 10 lat liczba nowych pacjentów z gruźlicą spadała średnio o 4,3% rocznie. Jednak pomimo tego, że jest to najszybszy spadek na świecie w porównaniu z innymi regionami, gruźlica pozostaje głównym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w regionie, ponieważ wskaźniki MDR-TB są tu najwyższe na świecie. MDR-TB jest jednym z głównych czynników wywołujących epidemię gruźlicy w Europie. WHO / Europa ma na celu położenie kresu gruźlicy na wszystkich poziomach zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju (cel 3.3) i europejskimi ramami politycznymi WHO „Zdrowie 2020”.

Gruźlica
Najbardziej dotknięte grupy
Gruźlica może dotknąć każdego, ale jest silnie związana ze społecznymi determinantami zdrowia, takimi jak uwięzienie, migracja i marginalizacja społeczna. Osoby żyjące z HIV lub cierpiące na inne schorzenia osłabiające układ odpornościowy, takie jak cukrzyca, są znacznie bardziej narażone na rozwój choroby. Chorzy na gruźlicę to najczęściej młodzi dorośli we wschodniej części regionu, imigranci i rodzime osoby starsze w krajach Europy Zachodniej.
Najbardziej dotknięte obszary
Kraje we wschodniej części regionu są najbardziej dotknięte epidemią gruźlicy: 18 krajów o wysokim priorytecie kontroli gruźlicy ponosi 85% obciążenia gruźlicą i 99% obciążenia gruźlicą MDR (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bułgaria, Estonia, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Łotwa, Litwa, Republika Mołdawii, Rumunia, Federacja Rosyjska, Tadżykistan, Turcja, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan).
Fakty i liczby dotyczące gruźlicy (TB) w Europejskim Regionie WHO (2016)
Według szacunków w 2016 r. W regionie zgłoszono 290 000 nowych przypadków gruźlicy i 26 000 zgonów z powodu gruźlicy, głównie w krajach Europy Wschodniej i Środkowej.
45% nowo zarejestrowanych przypadków gruźlicy dotyczy osób w wieku 25–44 lat; Wpływa to niekorzystnie na gospodarstwa domowe i gospodarki krajowe ze względu na utratę dochodów w najbardziej produktywnej ekonomicznie grupie wiekowej.
W Regionie znajduje się 9 z 30 krajów świata, w których występuje duże obciążenie gruźlicą wielolekową i wysoce lekooporną (M / XDR-TB).
Szacuje się, że 19% nowych przypadków gruźlicy i 55% wcześniej leczonych przypadków gruźlicy to gruźlica wielolekooporna (MDR-TB).
18 krajów o wysokim priorytecie w zwalczaniu gruźlicy ponosi 85% obciążenia gruźlicą i 99% obciążenia gruźlicą wywołaną przez MDR.
Dzieci poniżej 15 roku życia stanowią około 4% wszystkich zgłoszonych pacjentów z gruźlicą.
Gruźlica
Odpowiedź WHO / Europa
Nowy plan działania określa 3 cele regionalne do osiągnięcia do 2020 r .:
35% zmniejszenie liczby zgonów z powodu gruźlicy;
25% redukcja przypadków gruźlicy; i
75% wskaźnik sukcesu leczenia wśród pacjentów z MDR-TB.
Wdrożenie planu działania pozwoliłoby ocalić około 3,1 miliona istnień ludzkich poprzez wyleczenie 1,4 miliona pacjentów i zapobieganie 1,7 miliona nowych przypadków wszystkich form gruźlicy. Plan, którego koszt szacuje się na 15 miliardów dolarów, powinien okazać się wysoce opłacalny: przyniósłby 48 miliardów dolarów oszczędności w postaci uratowanych osób i zapobieżenia cierpieniu, którego można było uniknąć.
WHO / Europe dąży do eliminacji gruźlicy (TB) poprzez plan działania dotyczący gruźlicy dla Europejskiego Regionu WHO na lata 2016–2020, który jest głównym instrumentem dla krajów europejskich w celu wdrożenia globalnej strategii zwalczania gruźlicy na lata 2016–2035.
Gruźlica
Profilaktyka gruźlicy w Polsce
Program adresowany jest do osób dorosłych, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym - w szczególności: osób, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą lub osób, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności usposabiających: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny.
Program realizują pielęgniarki POZ wobec osób zadeklarowanych na ich listę. Najważniejsza jest tu znajomość środowiska świadczeniobiorców, która umożliwia pielęgniarce dotarcie do osób szczególnie zagrożonych chorobą. Programem mogą być objęci także świadczeniobiorcy, którzy samodzielnie zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki poz.
Gruźlica
Na czym polega program
W ramach programu pielęgniarka POZ przeprowadza ankietę w celu wstępnej oceny stanu zagrożenia gruźlicą płuc oraz skierowania do dalszej diagnostyki i leczenia w poradni specjalistycznej.
Ankieta jest poufna, zawiera informacje dotyczące m.in.: warunków mieszkaniowych, ewentualnego kontaktu z osobami chorymi na gruźlicę, narażenia na kontakt z azbestem, sadzą, smołą, spalinami i surowcami gumowymi, cukrzycy, przewlekłej niewydolności nerek, odżywiania się, chorób krwi, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, uzależnienia od narkotyków, dolegliwości typu: utrzymujący się ponad 3 tygodnie - przewlekły kaszel, krwioplucie, duszność, osłabienie, stany podgorączkowe, ból w klatce piersiowej, nocne poty, nawracające zakażenia układu oddechowego, gwałtownej utraty wagi ciała, przyjmowania leków osłabiających odporność (leki immunosupresyjne, sterydy).
Na podstawie ankiety oceniany jest poziom ryzyka zachorowania na gruźlicę. W razie stwierdzenia podwyższonego ryzyka zachorowania na gruźlicę, pacjent jest kierowany na dalszą diagnostykę i ewentualne leczenie do Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc.
Grypa
Grypa to ostra infekcja wirusowa, która łatwo przenosi się z osoby na osobę w każdej grupie wiekowej i może powodować poważne komplikacje w pewnych grupach ryzyka. Oprócz epidemii sezonowych pandemie grypy mogą wystąpić, gdy pojawi się nowy podtyp wirusa grypy lub gdy wirus grypy zwierzęcej zacznie się rozprzestrzeniać wśród ludzi.
Epidemie i pandemie grypy powodują znaczną zachorowalność i śmiertelność, koszty usług zdrowotnych i straty ekonomiczne z powodu absencji w pracy. Szacuje się, że sama pandemia z 2009 r. spowodowała 100 000–400 000 zgonów, nie tylko wśród grup uważanych za bardziej zagrożone powikłaniami, takich jak osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi i kobiety w ciąży, ale także wśród młodych, zdrowych osób .
Grypa to ostra infekcja wirusowa, która atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe, w tym nos, gardło, oskrzela i rzadziej płuca. Choroba występuje na całym świecie i bardzo szybko rozprzestrzenia się w populacjach, zwłaszcza w zatłoczonych warunkach. Na półkuli północnej coroczne epidemie grypy występują jesienią i zimą, dotykając około 5-15% populacji.

Grypa
Istnieją 4 typy wirusów grypy sezonowej, typy A, B, C i D. Wirusy grypy A i B krążą i powodują sezonowe epidemie choroby.
Wirusy grypy A są dalej klasyfikowane na podtypy zgodnie z kombinacją hemaglutyniny (HA) i neuraminidazy (NA), białek na powierzchni wirusa. Obecnie u ludzi krążą wirusy grypy podtyp A (H1N1) i A (H3N2). A (H1N1) jest również zapisywany jako A (H1N1) pdm09, ponieważ spowodował pandemię w 2009 r., a następnie zastąpił wirusa grypy sezonowej A (H1N1), który krążył przed 2009 r. Wiadomo, że tylko wirusy grypy typu A wywoływały pandemie.
Wirusy grypy B nie są podzielone na podtypy, ale można je podzielić na linie. Obecnie krążące wirusy grypy typu B należą do linii B / Yamagata lub B / Victoria.
Wirus grypy C jest wykrywany rzadziej i zwykle powoduje łagodne infekcje, dlatego nie ma znaczenia dla zdrowia publicznego.
Wirusy grypy D atakują głównie bydło i nie są znane z infekowania ani wywoływania chorób u ludzi.
Grypa
Objawy
Czas od zakażenia do choroby, zwany okresem inkubacji , wynosi około 2 dni, ale waha się od jednego do czterech dni. Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki, kaszlu, bólu głowy, mięśni i stawów, złego samopoczucia i kataru trwającego od 2 do 7 dni. Grypa jest zwykle łagodna i nieskomplikowana, a większość ludzi wraca do zdrowia bez leczenia. Jednak zakażenie grypą może czasami powodować ciężką chorobę i śmierć, szczególnie wśród osób starszych, kobiet w ciąży, bardzo małych dzieci i osób z określonymi schorzeniami (w tym przewlekłymi chorobami serca, płuc, nerek, wątroby, krwi lub chorób metabolicznych lub osłabionym układem odpornościowym) .
Zapobieganie
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie lub poważnym skutkom choroby jest szczepienie. Szczepionki przeciw grypie są bezpieczne, skuteczne i stanowią główny środek zapobiegania grypie i zmniejszania skutków epidemii.
WHO / Europa i partnerzy szacują, że ponad 44 000 osób rocznie umiera z powodu chorób układu oddechowego związanych z grypą sezonową w Europejskim Regionie WHO. Jest to łącznie do 650 000 takich zgonów na świecie. Jednak w wielu krajach regionu w ostatnich latach niestety zmniejszyła się liczba szczepień przeciwko grypie wśród grup wysokiego ryzyka. W rzeczywistości połowa krajów regionu szczepi mniej niż 1 na 3 osoby starsze. Dzieje się tak pomimo rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia WHA56.19 i zalecenia Rady Europejskiej wzywających państwa członkowskie do zwiększenia zasięgu szczepień przeciwko grypie wszystkich osób z grupy wysokiego ryzyka oraz do 75% populacji osób starszych. Niskie i malejące stosowanie szczepionek przeciw grypie sezonowej nie tylko zmniejsza liczbę osób szczególnie narażonych, które są chronione podczas corocznych epidemii, ale może również negatywnie wpłynąć na zdolność do produkcji szczepionek w przypadku pandemii.
Grypa
Skuteczność szczepionki
WHO aktualizuje swoje zalecenia dotyczące tego, które wirusy grypy należy uwzględnić w składzie szczepionek dwa razy w roku - raz dla półkuli południowej i raz dla półkuli północnej. Ma to na celu zwalczanie wirusów, które prawdopodobnie będą krążyć najczęściej w nadchodzącym sezonie na każdej półkuli.
Szczepionki przeciw grypie sezonowej są przeznaczone do ochrony przed 3 lub 4 wirusami grypy (odpowiednio szczepionkami trójwalentnymi i czterowalentnymi). Obecne trójwalentne szczepionki przeciw grypie zawierają antygeny wirusa grypy A (H1N1) pdm09, A (H3N2) i 1 szczep grypy B, natomiast szczepionki czterowalentne zawierają antygeny A (H1N1) pdm09 i A (H3N2), a także 2 szczepy B (Victoria i Rodowody Yamagata).
Częste mutacje krążących wirusów grypy i do pewnego stopnia mutacje, którym wirusy grypy mogą ulegać podczas procesu produkcyjnego, mogą czasami skutkować niedopasowaniem szczepionek. W okresach, w których to nastąpi, skuteczność szczepionki może być niższa niż oczekiwana.
To, jak skuteczna sezonowa szczepionka chroni przed grypą, zależy także od szczepionej osoby (na przykład od jej wieku i stanu zdrowia); produkt szczepionkowy; jakie typy / podtypy wirusów krążą; i terminowość (ponieważ odporność na szczepienia z czasem słabnie). Skuteczność szczepionki przeciwko grypie może również różnić się u osób, które zostały wcześniej zakażone lub zaszczepione, i tych, które nie miały wcześniej kontaktu z krążącymi wirusami.
Niemniej jednak, chociaż skuteczność szczepionek może się zmieniać w zależności od sezonu, szczepienie zmniejsza ogólne ryzyko grypy - zarówno dla osoby zaszczepionej, jak i osób, które mają z nią kontakt. Szczepienie pozostaje najskuteczniejszym środkiem zapobiegania ciężkiej chorobie wywołanej grypą.

Grypa
Wirusy grypy przenoszą się z człowieka na człowieka głównie przez kropelki z dróg oddechowych wytwarzane, gdy osoba zarażona kaszle lub kicha lub przez zanieczyszczone ręce i powierzchnie. Aby ograniczyć przenoszenie, osoby z objawami infekcji dróg oddechowych powinny zatem zachować dystans od innych i zachować dobrą higienę dróg oddechowych, aby zapobiec przenoszeniu kropelek: podczas kaszlu lub kichania należy zakrywać usta i nos chusteczką higieniczną oraz regularnie myć ręce.

Choroby przenoszone przez wektory oraz choroby pasożytnicze
Denga to infekcja przenoszona przez komary o rosnącym znaczeniu dla międzynarodowego zdrowia publicznego, występująca zarówno w regionach tropikalnych, jak i subtropikalnych, głównie na obszarach miejskich i półmiejskich. Żyjąc w ponad 125 endemicznych krajach i terytoriach, 3,6 miliarda ludzi jest zagrożonych dengą.
Chikungunya to choroba wirusowa przenoszona przez komary, po raz pierwszy opisana podczas wybuchu epidemii w południowej Tanzanii w 1952 r. Przyczyną jest alfawirus z rodziny Togaviridae. Nazwa pochodzi od rdzenia czasownika w języku Kimakonde, oznaczającego „wykrzywić się” i opisuje zgarbiony wygląd osób z bólem stawów. Choroba występuje głównie w Afryce, Azji i na subkontynencie indyjskim. W ostatnich dziesięcioleciach wektory komarów rozprzestrzeniły się w Europie i obu Amerykach. W 2007 r. Po raz pierwszy zgłoszono przenoszenie choroby w Europie, podczas miejscowego ogniska w północno-wschodnich Włoszech.
Leiszmanioza jest chorobą pierwotniakową, w której objawy kliniczne zależą zarówno od zakażającego gatunku Leishmania, jak i od odpowiedzi immunologicznej żywiciela. Przenoszenie choroby następuje przez ukąszenie muchy piaskowej zakażonej pasożytami Leishmania.
Choroby przenoszone przez wektory oraz choroby pasożytnicze
Istnieją cztery główne typy choroby.
W skórnej postaci, owrzodzenia skóry, zwykle tworzą na odsłoniętych obszarach, takich jak twarz, ramionach i nogach. Te zwykle goją się w ciągu kilku miesięcy, pozostawiając blizny.
Rozlana leiszmanioza skórna powoduje rozsiane i przewlekłe zmiany skórne przypominające trąd lepromatyczny. Trudno to wyleczyć.
W postaci skórno-śluzówkowej zmiany mogą częściowo lub całkowicie zniszczyć błony śluzowe nosa, jamy ustnej i gardła oraz otaczające tkanki.
Leiszmanioza trzewna , zwana również kala azar, charakteryzuje się wysoką gorączką, znaczną utratą masy ciała, obrzękiem śledziony i wątroby oraz anemią. Nieleczona choroba może mieć śmiertelność nawet do 100% w ciągu 2 lat.
W Polsce leiszmaniozę skórną stwierdza się najczęściej u turystów oraz u kierowców ciężarówek powracających z Bliskiego Wschodu lub osób, które spędzały wakacje nad Morzem Śródziemnym.
Wirus Zika został wykryty w obu Amerykach w 2015 r. Pojawienie się wirusa w niektórych krajach obu Ameryk, zwłaszcza w Brazylii, wiązało się z gwałtownym wzrostem liczby dzieci urodzonych z nienormalnie małymi głowami i przypadkami zespołu Guillain-Barré.

Choroby przenoszone przez wektory oraz choroby pasożytnicze
Ryzyko wybuchu epidemii wirusa Zika w regionie europejskim, podobne do obserwowanego w obu Amerykach w 2016 r., oceniono jako umiarkowane do niskiego. Dzieje się tak głównie dlatego, że komar, o którym wiadomo, że jest odpowiedzialny za wybuch epidemii w obu Amerykach ( Aedes aegypti ), nie występuje powszechnie w Europie, chociaż występuje na ograniczonych obszarach, takich jak wyspa Madera (Portugalia) i północno-wschodnie wybrzeże Morza Czarnego.
Jednak Aedes albopictus, występujący głównie w basenie Morza Śródziemnego, jest uważany za potencjalny wektor do przenoszenia wirusa Zika, mimo że ma niższą zdolność przenoszenia arbowirusów (wirusów przenoszonych przez owady), w tym Zika, niż Aedes aegypti .
Zatem w następujących 18 krajach w Regionie Europejskim prawdopodobieństwo lokalnej transmisji wirusa Zika oceniono jako umiarkowane (w kolejności od największego do najniższego): Francja, Włochy, Malta, Chorwacja, Izrael, Hiszpania, Monako, San Marino, Turcja, Grecja, Szwajcaria, Bułgaria, Rumunia, Słowenia, Gruzja, Albania, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.
Komary Aedes to te same komary, które przenoszą żółtą febrę, dengę i chikungunya. Objawy choroby wywołanej wirusem Zika obejmują łagodną gorączkę, wysypkę skórną (wykwit) i zapalenie spojówek. Zwykle trwają od 2 do 7 dni. Obecnie nie jest dostępne żadne specyficzne leczenie ani szczepionka. Najlepszą formą profilaktyki jest ochrona przed ukąszeniami komarów poprzez:
- noszeniu właściwego ubrania z długimi nogawkami spodni i rękawami koszuli
- używaniu nakryć głowy, które chronią również kark (np. kapeluszy)
- stosowaniu repelentów (preparatów odstraszających
- stosowaniu klimatyzacji w zamkniętych pomieszczeniach oraz siatek na oknach i na kratkach wentylacyjnych

Choroby przenoszone przez wektory oraz choroby pasożytnicze
WHO radzi kobietom w ciąży, aby nie podróżowały do obszarów, w których występuje ciągła transmisja wirusa Zika, do których należy Rio de Janeiro. Partnerom seksualnym kobiet w ciąży powracającym z obszarów z krążącym wirusem nadal zaleca się uprawianie bezpieczniejszego seksu lub powstrzymywanie się od seksu przez cały okres ciąży.
Borelioza z Lyme
Jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową w Polsce i Europie, wywołaną przez krętki (bakterie) z rodzaju Borrelia burgdorferi. Choroba ta jest przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes, a rezerwuarem dla tego drobnoustroju są dzikie i domowe zwierzęta - gryzonie, drobne ssaki oraz ptaki. Obszar całej Polski uznawany jest za terytorium endemiczne dla tej choroby, co oznacza, że kleszcze będące wektorami krętków z rodzaju Borrelia są obecne na terenie całego kraju. W Polsce, podobnie jak w pozostałej części Europy, z roku na rok obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę.
W 2019 r. największą liczbę rozpoznań boreliozy odnotowano w województwach: małopolskim, mazowieckim, śląskim, lubelskim.
Przyczyn wzrostu rejestrowanej rokrocznie coraz wyższej liczby przypadków boreliozy jest wiele. Przede wszystkim wzrasta podatność człowieka na zakażenie poprzez kontakt z kleszczami, co jest wynikiem zmian społeczno-ekonomicznych, w tym popularyzacji aktywnych form spędzania wolnego czasu przez człowieka w środowisku naturalnym, które jest także naturalnym środowiskiem kleszczy. Wzrost liczby kleszczy oraz wydłużenie okresu ich żerowania wynika głównie ze zmian klimatycznych i zmian środowiskowych, które doprowadziły do zwiększenia się liczby zwierząt stanowiących rezerwuar Borrelia burgdorferi. Wzrost rejestracji przypadków boreliozy należy wiązać także z poprawą efektywności diagnostyki laboratoryjnej tej choroby, jej rozpoznawania i zgłaszania przez lekarzy.
Choroby przenoszone przez wektory oraz choroby pasożytnicze
Wobec braku dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie podstawą jej profilaktyki jest stałe upowszechnianie wiedzy nt. tej choroby oraz edukacja społeczeństwa w zakresie stosowania środków ochronnych oraz właściwego postępowania w przypadku ukłucia przez kleszcza:
- Nie należy kleszcza przypalać
- Smarować tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem lub benzyną
- Stosowane tego typu metod doprowadza wprawdzie do zabicie kleszcza i jego odpadnięcie, ale zanim do tego dojdzie, wydala on w obrębie skóry zwiększone ilości materiału zakaźnego
- nieumiejętne usuwanie kleszcza tzw. domowymi sposobami (np. palcami, kleszczykami do paznokci, igłą itd.) powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza
