Reagowanie w przypadku wystąpienia wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń w instytucji publicznej

Lekcja 1. Wprowadzenie

W przypadku wystąpienia zagrożeń terrorystycznych i zagrożenia cyberbezpieczeństwa na obszarze Polski obowiązują stopnie alarmowe ogłaszane przez Premiera RP za pomocą środków masowego przekazu i procedury są wprowadzane również w instytucjach publicznych.

Przedstawione w kursie materiały stanowią ogólną informację o procedurach postępowania personelu przed atakami terrorystycznymi, sabotażem lub innymi sytuacjami stanowiącymi zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w obiekcie publicznym.

Celem kursu jest wyrobienie nawyków i zasad postępowania w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa. Po ukończeniu kursu uczestnik będzie: 

  • znał system bezpieczeństwa antyterrorystycznego w Polsce rodzaje stopni alarmowych i ich zakres w przypadku zagrożenia terrorystycznego i zagrożenia w cyberbezpieczeństwia na terenie Polski,
  • wiedział, że zamachy na obiekty instytucji publicznych w szeregu miast państw europejskich, nakazują konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na wszelkie nietypowe zachowania ludzi lub znajdujące się w dziwnych miejscach pozostawione bez opieki paczki i rzeczy,
  • znał zasady postępowania na wypadek zaistnienia różnych sytuacji realnego zagrożenia dla życia i zdrowia występujące w instytucjach publicznych,
  • był przygotowany do wykonania dodatkowych obowiązków wg wymagań w trakcie sytuacji zagrożenia w obiekcie instytucji publicznej, uczestnictwa w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa, a w szczególności podnoszeniu wiedzy na temat zasad postępowania i reagowania na zagrożenia. 

Słownik pojęć

W trakcie kursu mogą pojawić się pojęcia dotyczące występujących zagrożeń i zasad postępowania w sytuacji kryzysowych. Przedstawiamy przydatny słownik pojęć:

Zagrożenie - jest to ciąg zdarzeń losowych lub wywołanych celowo, które wywierają negatywny wpływ na funkcjonowanie struktur państwowych, warunki bytowe, życie i zdrowie ludności oraz środowisko naturalne. Człowiekowi w jego rozwoju społecznym zawsze towarzyszyły różnorodne zagrożenia. Człowieka otaczają zagrożenia związane z oddziaływaniem sił przyrody a wraz z rozwojem techniki coraz częściej dają znać o sobie awarie przemysłowe, katastrofy i skażenie środowiska naturalnego.

Substancje niebezpieczne - są to substancje, ich składniki, mieszaniny lub preparaty, które ze względu na swoje właściwości chemiczne, fizyczne, biologiczne lub toksyczne mogą w przypadku nieprawidłowego obchodzenia się z nimi spowodować śmierć, rozstrój zdrowia lub uszkodzenie ciała ludzkiego albo zniszczenie lub uszkodzenie dóbr materialnych lub elementów środowiska, w tym organizmów żywych.

Stopień alarmowy - jest wprowadzany w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

Stopień alarmowy CRP - jest wprowadzany w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

Terrorysta - osoba posługująca się bronią, która eliminuje lub próbuje wyeliminować osoby znajdujące się na określonym obszarze, w obiekcie lub budynku.

Napad rabunkowy - agresywny i niespodziewany atak w celu uczynienia krzywdy lub odebrania cennych rzeczy, które ktoś posiada lub które gdzieś się znajdują.

Agresja - wrogie ruchy i zachowania mające na celu wyrządzenie komuś szkody, strat, czy bólu.

Ładunek wybuchowy - określona ilość materiału wybuchowego, zwykle kruszącego, tak uformowana, by kształt ładunku umożliwiał efektywne wykonanie pracy.

Sytuacja zakładnicza - bezprawne pozbawienie wolności przypadkowych lub selektywnie wybranych osób w celu wymuszenia spełnienia żądań wysuwanych przez sprawców.

Przejdź do kolejnego rozdziału

Procedury reagowania na zagrożenie w instytucjach publicznych 60min

lub

Rozpocznij test arrow right icon