Sygnały ratujące życie – rodzaje alarmów, sygnały alarmowe, komunikaty ostrzegawcze

Lekcja 6 - Inne sygnały alarmowe


W lekcji na temat sygnałów alarmowych mówiliśmy, że ogłoszenie alarmu następuje poprzez modulowany sygnał akustyczny w okresie trzech minut. A co jeśli syrena jest zepsuta, zdewastowana, skradziona lub wróg zakłócił jej działanie? Jak ostrzec pracowników głośnej hali produkcyjnej, czy budynku, w którym nie słychać syren działających na zewnątrz? 

Wtedy sygnałem alarmowym może być niemal wszystko. Radio i telewizja będą nas informować o zagrożeniu – to już wiesz. Co jeszcze? Radiowęzły w zakładach pracy, czy szkołach, ręczne syreny na korbkę, megafony (także ręczne), dzwonki szkolne, gongi w małych zakładach czy na statkach, buczki i brzęczki (elektryczne, pneumatyczne lub parowe, stosowane w pomieszczeniach, gdzie hałas uniemożliwia usłyszenie gongu), sygnalizatory świetlne (użyteczne w bardzo głośnych miejscach), a nawet dzwony kościelne. Wszystko jest dobre aby ostrzec przed zagrożeniem. „Jeśli coś jest głupie ale działa, to wcale nie jest głupie”.

Syreny OSP

Syreny są także używane w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych. Wzywają one druhów na akcję. Nie ma jednak określonego odgórnie sygnału, każda OSP sama je wyznacza. Zazwyczaj są to trzy kilkunasto-dwudziestosekundowe sygnały ciągłe przerywane kilkunastosekundowymi pauzami. Ponadto częstym zwyczajem jest uczczenie zmarłego strażaka za pomocą syreny. Kiedy odwiedzisz miejsce, w którym działa OSP, warto zapoznać się z lokalnymi zwyczajami dotyczącymi użycia sygnałów. Szczególnie, że niektóre OSP mają osobny sygnał dla pożaru na miejscu.

Pojazdy uprzywilejowane

Mówiąc o syrenach warto wspomnieć również o pojazdach uprzywilejowanych. Jest to inny rodzaj sygnału, ale on także ratuje życie. 

Po czym poznać pojazd uprzywilejowany?

Obowiązkowo musi on wysyłać sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie oraz mieć włączone światła mijania lub drogowe. Obowiązuje to także wszystkie pojazdy poruszające się w kolumnie, którą poznamy po tym, że jej pierwszy i ostatni pojazd mają dodatkowo włączone czerwone światła błyskowe. WAŻNE! Pamiętaj, że nie wolno wjeżdżać pomiędzy pojazdy w kolumnie! Nawet jeśli odległości pomiędzy poszczególnymi pojazdami wydają się wystarczająco duże. 

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może niestosować się do przepisów ruchu drogowego, w tym do znaków i sygnałów drogowych, ale musi przy tym zachować szczególną ostrożność. Natomiast pozostali uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu, np. poprzez zjechanie mu z drogi lub zatrzymanie się.

Korytarz życia

Od grudnia 2019 r. obowiązuje przepis nakazujący tworzenie tzw. „korytarza życia”. 

Co to jest, kiedy i jak należy go utworzyć?

Jest to sposób na umożliwienie pojazdom służb ratunkowych na jak najszybsze dotarcie na miejsce zdarzenia w warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd, czyli po prostu w korku. Przepis te ma zastosowanie w dwóch przypadkach:

  • na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – wtedy kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu,
  • a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć
  • się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego poprzez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
  • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – tak jak wyżej, kierujący pojazdem na lewym pasie dojeżdża maksymalnie do lewej krawędzi pasa,
  • a wszyscy pozostali jak najbliżej prawej krawędzi.

W takiej sytuacji można, a nawet trzeba skorzystać z pasa awaryjnego. 

Często korek jest spowodowany wypadkiem na drodze, więc już dojeżdżając do zatoru warto się ustawić tak by umożliwić przejazd służbom ratunkowym. W walce o życie każda sekunda się liczy!

Pamiętaj, że korytarz życia nie służy zawracaniu i jeździe pod prąd, ani poruszaniu się po nim innym pojazdom niż uprzywilejowane. Jest to surowo karane, poza tym źle świadczy o kulturze osobistej.

Regionalny System Ostrzegania

W skrócie RSO. Jest to aplikacja na smartfon lub inne urządzenie mobilne, która pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkimi zdarzeniami i ostrzeżeniami wpływającymi na Twoje bezpieczeństwo. Gdy tylko Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego opublikuje na RSO komunikat, natychmiast otrzymasz powiadomienie w telefonie.

Jakie treści są publikowane w RSO?

Począwszy od ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych, przez utrudnienia w ruchu na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach (planowane i związane ze zdarzeniami na drodze), duże awarie (np. sieci wodociągowych czy energetycznych), po informacje związane z treningowym uruchamianiem syren alarmowych. Natomiast w razie rzeczywistego zagrożenia i ogłoszenia alarmu, błyskawicznie dowiesz się co się stało i czego dotyczy alarm

Alert RCB

Jest to stosunkowo nowe narzędzie powiadamiania ludności o zagrożeniach. Za pomocą wiadomości SMS na telefon komórkowy przekazywane są najważniejsze ostrzeżenia bezpośrednio do osób, które znajdują się w rejonie zagrożonym. Aby otrzymywać Alerty RCB nie trzeba się nigdzie zapisywać, nie można się również z tego wypisać. SMSy docierają do wszystkich osób w zasięgu anten BTS zlokalizowanych na obszarze, w którym może dojść lub doszło do niebezpieczeństwa. Na temat Alertu RCB więcej dowiesz się z dedykowanego mu osobnego kursu.

Ty też możesz uratować komuś życie!

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, pożaru, przestępstwa, wyczuwasz w powietrzu gaz lub środki chemiczne, widzisz podejrzanie zachowującą się osobę lub podejrzany plecak, pakunek itp., nie wahaj się i dzwoń na numer alarmowy 112! Nie zakładaj, że ktoś inny już na pewno powiadomił służby. Jeśli inni też wyszli z tego założenia lub jesteś jedynym świadkiem zdarzenia, to właśnie dzięki Tobie ktoś może ocalić życie. Nigdy nie lekceważ zagrożeń i nie bój się wezwać pomocy.

Przejdź do kolejnego rozdziału

Inne sygnały alarmowe 60min

lub

Rozpocznij test arrow right icon