Sygnały ratujące życie – rodzaje alarmów, sygnały alarmowe, komunikaty ostrzegawcze
Lekcja 1 – Podstawy
Podstawą prawną w tematyce sygnałów alarmowych jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96). Na tym właśnie akcie prawnym oprzemy się w tym kursie, a jeżeli będziesz mieć jakieś wątpliwości, zajrzyj właśnie tam.
Co to jest skażenie?
Jest to zanieczyszczenie środowiska, w szczególności gruntu, wody, powietrza, żywności, pasz oraz powierzchni ciała ludzi lub zwierząt, niebezpiecznymi substancjami i mieszaninami chemicznymi, materiałami promieniotwórczymi lub zakaźnymi czynnikami biologicznymi, niezależnie od ich rodzaju i czasu ich oddziaływania;
Co to jest alarm?
Jest to sygnał z dowolnego źródła informujący, że zostało wykryte skażenie lub że wystąpiła sytuacja kryzysowa, które zaistniały na skutek katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, działań terrorystycznych lub na skutek zagrożenia wojennego lub wojny.
Kiedy może zostać uruchomiony sygnał alarmowy?
Wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia. Dlatego ważne jest, by prawidłowo rozpoznawać sygnały i ich nie lekceważyć. Jedynym wyjątkiem są treningi i ćwiczenia systemów wykrywania i alarmowania. Ten temat poruszymy w odrębnej lekcji.
Kto podejmuje decyzję o uruchomieniu i odwołaniu alarmu lub przeprowadzeniu treningu/ćwiczenia?
Właściwy terytorialnie organ administracji publicznej, czyli wojewodowie, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.
Co to jest ostrzeganie?
Są to działania mające na celu przekazanie komunikatów i informacji uprzedzających o prawdopodobnych zagrożeniach i zalecających podjęcie działań zabezpieczających i ochronnych oraz instruujące o sposobach wykonania takich działań.
Czym różni się alarmowanie od ostrzegania?
Ostrzeganie odbywa się przed wystąpieniem zagrożenia i daje nam czas na przygotowanie się do niego. Alarmowanie ma miejsce, gdy już wystąpiła sytuacja kryzysowa, skażenie, atak terrorystyczny czy działania wojenne (np. nalot). Szerzej omówimy te zagadnienia w kolejnych lekcjach.
Co to są systemy wykrywania skażeń i alarmowania o skażeniach?
Powiązany organizacyjno-technicznie zespół elementów przeznaczonych do identyfikacji skażeń, wytwarzania, gromadzenia, przetwarzania i wstępnej analizy informacji o uwolnieniu do środowiska toksycznych środków chemicznych, materiałów promieniotwórczych, zakaźnych czynników biologicznych i powstaniu ognisk zakażeń, a także o powstałych w następstwie takich zdarzeń skażeniach oraz o potencjalnych źródłach tych zagrożeń.