System ostrzegania przed zagrożeniami – Alert RCB
Lekcja 3 – Jak wygląda Alert RCB?
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie współpracy dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z operatorem ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej w celu powiadamiania użytkowników końcowych o zagrożeniu (Dz.U. 2020 poz. 1527).
Szczegółowy opis sposobu i trybu współpracy Dyrektora RCB z operatorem sieci ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej, a także niezbędne elementy komunikatu (Alertu RCB) oraz sposób jego przekazywania do użytkowników telefonów komórkowych zawarty jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie współpracy dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z operatorem ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej w celu powiadamiania użytkowników końcowych o zagrożeniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1527).
Skupimy się teraz na treści komunikatu. Obejmuje ona:
- określenie rodzaju zagrożenia;
- zalecenia dla wszystkich lub określonych grup użytkowników końcowych na zagrożonym obszarze;
- inne informacje niezbędne w zależności od rodzaju zagrożenia.
Dyrektor RCB sporządza komunikat, z wykorzystaniem podstawowego zestawu znaków, zgodnie z normą GSM7-bit, w języku polskim, bez znaków diakrytycznych, o długości nieprzekraczającej 306 znaków.
Zadanie - spróbuj sporządzić treść takiego SMS-a zawierającego rodzaj zagrożenia, zalecenia i inne niezbędne informacje, np. przewidywany czas wystąpienia zagrożenia.
Jak widzisz, 306 znaków to bardzo mało miejsca by zawrzeć wyczerpujące informacje i zalecenia. Osoba sporządzająca taki komunikat dodatkowo działa pod presją czasu i odpowiedzialności za bezpieczeństwo ludzi, do których skierowana jest wiadomość. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem otrzymasz Alert RCB, a jego treść wyda Ci się niewyczerpująca, będzie brakowało znaków interpunkcyjnych i znaków diakrytycznych.
A co z turystami i innymi gośćmi z zagranicy? Czy oni też otrzymają Alert RCB? Przecież nie muszą znać języka polskiego!
Alert RCB dociera do wszystkich użytkowników telefonów komórkowych na obszarze zagrożonym, również do abonentów zagranicznych sieci korzystających z roamingu w Polsce. Do takich osób komunikat wysyłany jest w języku angielskim.
Czy Polacy przebywający poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej również otrzymają Alert RCB?
Tak, jeżeli mają aktywne karty SIM polskich operatorów.
Abonentom polskich sieci komórkowych przebywającym na obszarze zagrożonym na terytorium RP zawsze w miejscu nadawcy wiadomości wyświetli się wyrażenie „ALERT RCB”.
Abonentom zagranicznych sieci komórkowych przebywającym na obszarze zagrożonym na terytorium RP w miejscu nadawcy wyświetli się polski numer telefonu, jednak w treści komunikatu znajdzie się wyrażenie „ALERT RCB”.
Abonentom polskich sieci komórkowych przebywającym poza granicami RP w miejscu nadawcy wyświetli się numer kontaktowy do komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych pełniącej całodobowy dyżur w celu zapewnienia przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego, natomiast wyrażenie „ALERT RCB” znajdzie się w treści komunikatu.